Çocuk ile kişisel ilişki tesisinde çocuğun görüşü alınmalı mıdır?

Boşanma davasında ana ve babanın çocuk ile olan kişisel ilişkilerini düzenlerken çocuğun özelliklerini dikkate almak zorunda olan aile mahkemesi hâkimi çocuğun görüşünü almalıdır.

Başka bir anlatımla Türkiye’nin katıldığı, onaylanarak yürürlüğe konu¬lan 2 Mayıs 2002 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinin 3 ve 6. maddelerine göre yeterli idrak gücüne sahip olduğu iç hukuk tarafından kabul edilen çocuğun ve ayrıca Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin m. 12 hükmüne göre görüşlerini oluşturma yeteneğine sahip çocuğun dinlenmesi ve onun ifade edeceği görüşe de önem verilip, deliller birlikte değerlendirilerek ana ve babanın çocuk ile olan kişisel ilişkileri düzenlenmelidir.


Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*

kartal escort
pendik escort
umraniye escort
Atasehir escort
istanbul escort
maltepe escort